Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych-Jasieniu


Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej to jedno z najbardziej znaczących miejsc kultu w regionie. Planując wizytę w Ustrzykach Dolnych, warto uwzględnić to historyczne miejsce, które jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym oraz sanktuarium maryjnym należącym do dekanatu Ustrzyki Dolne, archidiecezji przemyskiej. Zlokalizowane jest ono na osiedlu Jasień, które niegdyś funkcjonowało jako samodzielna wieś.

Historia tego miejsca sięga 1740 roku, kiedy to została wzniesiona najstarsza murowana świątynia katolicka w Ustrzykach Dolnych, zbudowana w eleganckim stylu barokowym. Wnętrze świątyni wyróżnia się podziałem ścian na pilastry, co nadaje mu imponujący charakter. Wśród cennych zabytków można znaleźć barokową ambonę z baldachimem w stylu rokokowym oraz zabytkową chrzcielnicę w formie łódki, zdobioną rzeźbą Dzieciątka Jezus i krzyżem, która datowana jest na połowę XVIII wieku.

Warto podkreślić, że do sanktuarium w Jasieniu przeniesiono cudowny obraz Matki Bożej Rudeckiej, wcześniej znajdował się on w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach i został wywieziony po II wojnie światowej. W dniu 7 lipca 1968 roku kardynał Karol Wojtyła przewodniczył intronizacji tego obrazu. Niestety, w nocy z 7 na 8 lipca 1992 roku obraz ten został skradziony, a w ołtarzu głównym obecnie znajduje się jego kopia.

Obecnie, w kościele pełni się posługę duszpasterską, a Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej jest miejscem, gdzie duchowość katolicka odgrywa kluczową rolę w życiu lokalnej społeczności. Przy sanktuarium znajduje się również cmentarz parafialny, na którym spoczywa m.in. Tomasz Winnicki, ważna postać związana z tym regionem.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 08.11.2017 r.]
  2. Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej. visitustrzyki.pl. [dostęp 11.11.2017 r.]
  3. JanJ. Szczych JanJ., Sanktuaria Kościoła Lwowskiego, „Wrocławski Przegląd Teologiczny”, 18 (2010) nr 2, s. 186-188.
  4. Jasień 3.) J., wś nad Jacionką wpadającą do Strwiąża, pow. Lisko, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 469.
  5. Józef Białynia Chołodecki: Cmentarzyska i groby naszych bohaterów z lat 1794-1864 na terenie wschodniej Małopolski. Lwów: 1928, s. 11.

Oceń: Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych-Jasieniu

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:13