UWAGA! Dołącz do nowej grupy Ustrzyki Dolne - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to ważny obiekt rzymskokatolicki, będący parafią w dekanacie Ustrzyki Dolne, który podlega archidiecezji przemyskiej. Świątynia ta jest doskonałym przykładem stylu neogotyckiego.

Budowa kościoła miała miejsce w latach 1908-1909, na podstawie projektu architekta Jana Tarczałowicza. Uroczyste poświęcenie odbyło się 3 maja 1912 roku, kiedy to biskup Józef Sebastian Pelczar nadał świątyni wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Warto zaznaczyć, że wnętrze świątyni nie ucierpiało w trakcie obu wojen światowych. Niestety, po II wojnie światowej, Ustrzyki Dolne zostały na pewien czas włączone do Związku Radzieckiego, co miało tragiczny wpływ na ich architekturę oraz wyposażenie. Przez okres gdy kościół pełnił rolę magazynu zbożowego, wnętrze zostało zdewastowane.

W wyniku tego zniszczenia, obraz Matki Bożej Szkaplerznej, czczony jako obraz Królowej Polski, został zniszczony, a także ucierpiały boczne ołtarze oraz inne elementy wyposażenia kościelnego i liturgicznego.

Po przywróceniu Ustrzyk Dolnych Polsce w 1952 roku, kościół został odnowiony do funkcji sakralnych, co wiązało się z utworzeniem niezależnej placówki duszpasterskiej, znanej jako parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W głównym ołtarzu na miejsce zniszczonego obrazu umieszczono przeniesiony z Bełza XVII-wieczny obraz Matki Bożej Bełskiej, który jest kopią Matki Bożej Częstochowskiej, dzieło lwowskiego artysty Fedora Seńkowicza, wcześniej czczone w kościele św. Mikołaja w Bełzie.

W 1967 roku nastąpiła konsekracja świątyni, którą przeprowadził arcybiskup Ignacy Tokarczuk. W latach 2015–2018 kościół przeszedł istotne zmiany konstrukcyjne. Podczas renowacji dobudowano nową nawę główną, starając się zachować oryginalny styl budowli. Kościół został również przeorientowany z północy na wschód, co dodatkowo podkreśla jego architektoniczne atuty.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 15.10.2017 r.]
  2. Renowacja i rozbudowa. Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. [dostęp 28.08.2021 r.]
  3. Historia. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. [dostęp 25.11.2017 r.]

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:17